História chemickej výroby spoločnosti Chemolak pod Malými Karpatami sa začala už v roku 1883, keď gróf Jozef Pálffy získal od Slúžnovského úradu v Trnave živnostenský list na podnikanie v chemickej fabrike...
Závod vybudovali v úzkej doline pod Majdánom, v katastri obce Horné Orešany uprostred rozsiahlych lesných porastov. Výrobným programom továrne bolo spracovanie dreva suchou destiláciou.
Z takto získanej surovej kyseliny octovej vznikali ďalšie výrobky, najmä drevný lieh, acetón, kyselina octová, decht a zvyšok – odpad tvorilo drevené uhlie. Výrobky sa predávali hlavne v Rakúsku, Nemecku a v Anglicku.
Na domácom trhu ostávalo najmä drevné uhlie.





Závod na výrobu náterových látok
Snaha o zvýšenie pridanej hodnoty produktov vyústila v roku 1929 do spustenia novej prevádzky na výrobu náterových látok. Majitelia továrne vybudovali úzkokoľajnú železnicu v dĺžke 70 km, ktorá spájala továreň so železničnou stanicou v Smoleniciach a s filiálkou v dedine Dobrá Voda.
V okolí továrne fungovala aj tzv. konská úzkokoľajka, v dĺžke 40 km na zvážanie dreva do továrne. Stúpajúca spotreba náterových látok, tradícia ich výroby v lokalite, výhodná poloha s možnosťou rozširovania podniku a priame komunikačné napojenie na trať Trnava – Kúty viedlo k výstavbe nového závodu na výrobu náterových látok. Závod, ktorého investičné náklady predstavovali 156 miliónov korún, začali stavať v Smoleniciach v roku 1964 a 1. januára 1969 ho otvorili pod názvom Chemolak, n. p. Smolenice. Počas svojej dlhej histórie podnik prešiel rôznymi organizačnými a technickými zmenami, ale náterové látky ostali jeho najvýznamnejším výrobným programom.
Modernizácia a transformácia
V roku 1983 bola dobudovaná a spustená nová prevádzka na výrobu živíc, ktoré sú najdôležitejšou základnou surovinou na výrobu farieb a lakov. V rámci prvej vlny kupónovej privatizácie sa Chemolak v roku 1992 pretransformoval na akciovú spoločnosť s obchodným menom CHEMOLAK, a. s. a so základným imaním vyše 500 miliónov korún. Orientácia na zvyšovanie kvality a ochranu životného prostredia vyústila do zavedenia systému manažmentu kvality podľa ISO 9001 v roku 1995 a systému environmentálneho manažérstva podľa ISO 14001 v roku 1998. Hľadanie nových trhov a snaha o zvýšenie produkcie priniesli v roku 2005, v spolupráci so spoločnosťou AOC z USA, rozšírenie výroby o nenasýtené polyesterové živice, používané pri výrobe kompozitných materiálov. V roku 2010 vznikla nová dcérska spoločnosť IBA Chemolak, s. r. o., so sídlom v Smoleniciach, ktorá sa zaoberá výrobou a predajom práškových farieb. Ide o spoločný slovensko-turecký podnik spoločností CHEMOLAK, a. s., a IBA KIMYA Ankara. Prostredníctvom Európskeho fondu regionálneho rozvoja, operačného programu Konkurencieschopnosť a hospodársky rast prešlo niekoľko oddelení CHEMOLAK, a. s., výraznou modernizáciou počas roka 2011.

Obchodné aktivity
Akciová spoločnosť CHEMOLAK prevádzkuje sieť vlastných podnikových predajní no celom území Slovenskej republiky. V súčasnosti je ich 22 a ich počet sa neustále zvyšuje. Chemolak zároveň spolupracuje s nezávislými zmluvnými partnermi, čo spolu predstavuje vyše 700 miest predaja na Slovensku, kde si zákazník môže kúpiť výrobok značky Chemolak. Obchodné aktivity v Českej republike zastrešuje dcérska spoločnosť Chemolak Trade, s. r. o., so sídlom v Liberci a prevádzkami v Olomouci, Českých Budějoviciach a v Liberci. Produkty spoločnosti CHEMOLAK nachádzajú svoje uplatnenie nielen v Európe, ale aj v iných štátoch sveta.
Slávnostný galavečer k 130. výročiu
Dňa 30. mája 2013 sa na Smolenickom zámku konal galavečer – stretnutie s odberateľmi, dodávateľmi a ďalšími dôležitými firemnými partnermi pri príležitosti 130. výročia založenia spoločnosti na výrobu farieb a chemickej výroby pod Malými Karpatami.
Približne dve stovky pozvaných hostí zažilo príjemný a veľkolepý večer s bohatým kultúrnym programom, ktorým sprevádzala Adriana Poláková. Po príhovore generálneho riaditeľa Ing. Romana Šusteka sa hostia v modernej video prezentácii pozreli do histórie, súčasnosti a budúcnosti spoločnosti. Ďalšie hodiny večera pozvaným hosťom spríjemnila svojim vystúpením kapela Starmania Original, Karin Olasová, husľové trio Xplosion, kúzelník Robert Fox a mnohí ďalší interpreti. Nechýbalo ani populárne maľovanie na telo v podaní majsterky Slovenska Andrey Jackovej, krájanie štýlovej torty či veľkolepý ohňostroj. Len vďaka úžasným ľudom, ktorí sa na akcii podieľali a zúčastnili sme mohli prežiť nádherný a neopakovateľný slávnostný večer plný skvelých zážitkov, jedinečnej hudby, tanca, dobrého jedla a všetkého čo k tomu patrí...